عکس ، پشت پرده عجیب تغییر رنگ کاخ ساخته شده از طلا در اسپانیا

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، گجت نیوز نوشت: تغییر رنگ قصر طلایی الحمرا در اسپانیا که بیش از 800 سال قدمت دارد، دانشمندان را به کشف دلیل پشت پرده این پدیده عجیب واداشته است.

عکس ، پشت پرده عجیب تغییر رنگ کاخ ساخته شده از طلا در اسپانیا

الحمرا که از طریق آخرین فرمانروای اسپانیا ساخته شده، یک قصر سلطنتی است که به مدت 800 سال، بر فراز شهر گرانادا می درخشد. در طول روز، به نظر می رسد که رنگ های این قصر تغییر می نمایند و به مانند یک فانوس نارنجی مایل به قرمز، زیر نور خورشید نیمه روز خودنمایی می نمایند و پس از آن، در نور محو غروب نیز به رنگ صورتی مایل به قرمز درمی آیند. در داخل، درب تالارهای طلاکاری شده قصر الحمرا نیز به آرامی تغییر رنگ داده است. پس از قرن ها هوازدگی طبیعی، بخش های طلایی کاخ و دیوارهای آراسته و سفیدکاری شده آن، به رنگ بنفش مات و لکه دار درآمده اند. لکه ای که دو دانشمند بالاخره علت به وجود آمدن آنها را کشف نموده اند.

کارولینا کاردل، کانی شناس دانشگاه گرانادا و ایزابل گوئرا، متخصص میکروسکوپی، در مقاله منتشر شده خود نوشته اند:منشا آن تا به امروز ناشناخته مانده است.2ش

طلا یکی از کم واکنش ترین فلزات است، بنابراین می تواند در آزمون گذر زمان، مقاومت بالایی داشته باشد. این فلز گرانبها، در برابر نور خورشید، رطوبت، آلودگی هوا و دمای پخت مقاوم است، به همین علت برای ساخت جواهرات، سکه ها، اخیرا بعضی از دستگاه های الکترونیکی، بسیار ارزشمند است.

تغییر رنگ عجیب دیواره های قصر الحمرا

این فلز نرم و چکش خوار، هم چنین برای تزئین کاخ ها، زیورآلات، بازوها و زره های نظامی و آثار هنری با استفاده از تکنیکی به نام تذهیب استفاده می شد. در خصوص قصر الحمیرا در اسپانیا، پوشش ورق نازک طلایی که بر روی ورقه های قلع انعطاف پذیر خودنمایی می نماید، به منظور تزئین دیوارهای کاخ استفاده شده است. اما با گذشت زمان، سطوح مذکور به رنگ ارغوانی عجیبی درآمدند که در قرن نوزدهم بالافاصله با پوشش گچی سفید پوشانده شدند.

تبدیل درخشش گرم طلا، به بنفش کبود، یک ترفند شیمی است که از زمان های قدیم کشف و درک شده است. کیمیاگران رومی با استفاده از ترکیب اسید نیتریک و اسید کلریدریک به نام هیدروکلرید اسید نیتریک یا آبی رژیا، از این تکنیک برای رنگ آمیزی شیشه در قرن چهارم بهره می بردند. به گفته مایکل فارادی، مخترع و دانشمند، این واکنش که تیزاب سلطنتی (Aqua regia) نیز نام دارد، طلا را به ذرات ریز حل نموده و نور را به رنگ های قرمز یاقوتی، بنفش و آبی پراکنده منعکس می نماید. با این حال، تا به امروز، هیچ نشانه ای از هیدروکلریک اسید و نیتریک اسید روی دیواره های قصر الحمرا شناسایی نشده است. بدون واکنش Aqua regia، احتمالا یک فرآیند شیمیایی متفاوت در تغییر رنگ این قصر نقش دارد.

کاردل و گوئرا با استفاده از یک میکروسکوپ الکترونی روبشی که مجهز به مجموعه ای از طیف سنج ها برای آشکارسازی ترکیب شیمیایی پوشش طلای الحمرا، در مقیاس نانو است، آغاز به آنالیز کردند. پس از مطالعه دیواره های قصر الحمرا و مدل سازی هوازدگی شیمیایی که به احتمال زیاد روی داده است، محققان دریافتند که ترکیبی غیرمنتظره از فرآیندهای الکتروشیمیایی، احتمالا ممکن است سطوح آسیب دیده را به رنگ بنفش درآورده باشد.

نمای نزدیک از دیواره های تغییر رنگ داده قصر الحمرا

یافته های دو محقق از علت تغییر رنگ عجیب قصر الحمرا

کاردل و گوئرا حفره ها و شکاف هایی به شکل دهانه در ورق طلا پیدا کردند، این کانال ها احتمالا از طریق رطوبت، به ورق قلع زیرین رسیده و وقتی دیواره ها عاری از جرم بودند، باعث خوردگی و پوسیدن شده است. اما جایی که دیوارها با خاک پوشانده شده اند، این طلا بوده که زنگ زده است. طلا که طی این فرآیند، از الکترون های خود جدا شده، به تدریج تجزیه و به طور خود به خود، نانوذراتی به قطر تقریبی 70 نانومتر را تشکیل داده که به گفته دو محقق، مقدار ای مناسب برای پراکندگی امواج نوری است که رنگ بنفش را نشان می دهند.

با این حال، همه محققان بر این باور نیستند که این فرآیند خوردگی، باعث تغییر رنگ شده است. کاترین لوئیس، شیمیدان آزمایشگاه واکنش سطحی (LRS) در پاریس، در تبادل نظر با APS Physics گفت:شگفت انگیز است که مواد طلایی می توانند در طول زمان به ارغوانی تغییر رنگ دهند، اما محققان هنوز آزمایشی برای بازتولید این فرآیند انجام نداده اند.

کاردل و گوئرا در مقاله خود عنوان نموده اند که تکرار پنج قرن هوازدگی در قالب آزمایش کاری سخت است و لزوما نمی تواند نتایج دقیقی را به همراه داشته باشد.

این دو محقق در ادامه مقاله خود نوشته اند:

آنها هم چنین گمان می برند که وجود نانوذرات طلا و زوال تذهیب های دوفلزی احتمالا بیش از آنچه کارشناسان میراث معماری دریافته اند، گسترده تر است؛ زیرا سطوح محدودی مانند تالارهای طلایی قصر الحمرا وجود دارند که با لایه ای سفید پوشانده شده اند.

گوئرا و کاردل افزودند:امیدواریم که نتایج به دست آمده به متخصصان اشیاء طلاکاری باستانی از طریق اطلاعات مربوط به فرآیندهای خوردگی و مواد دخیل و هم چنین پیشگیری از زنگ زدگی یاری کند.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "عکس ، پشت پرده عجیب تغییر رنگ کاخ ساخته شده از طلا در اسپانیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، پشت پرده عجیب تغییر رنگ کاخ ساخته شده از طلا در اسپانیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید