لطفا برای سلامتی خود هر هفته گوجه فرنگی بخورید

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، غذا های گیاهی منابع خوبی از مواد مغذی سالم هستند. این غذا ها شامل انواع مختلف فیبر های خوراکی، ویتامین ها، مواد معدنی و طیفی از مواد مغذی گیاهی هستند که گیاهان برای یاری به رشد یا محافظت از خود در برابر عوامل بیماری زا و آفت ها فراوری می نمایند.

لطفا برای سلامتی خود هر هفته گوجه فرنگی بخورید

به گزارش ایندیپندنت، مقاله ای که به مرور بر تحقیقات متعدد و آنالیز 12 مطالعه با بیش از 500 هزار نفر که تا 25 سال تحت نظر بودند پرداخته بود در ماه می 2021 منتشر شد و نشان داد کسانی که بیشترین غذا های گیاهی را مصرف می نمایند، در مقایسه با افرادی که کمترین مصرف را داشته اند، در طول دوره های زمانی پیگیری که در طول مطالعات مختلف از پنج تا 25 سال متفاوت بود، کمتر احتمال داشت که به هر دلیلی بمیرند.

گوجه فرنگی یکی از مواد غذایی گیاهی مفید و خوشمزه ای است که باید در فهرست خواربار هفتگی خود داشته باشید و تحقیقات نشان می دهد که آن ها برای شما مفید هستند.

گوجه فرنگی یک نوع میوه و از خانواده توت است نه یک سبزی. آن ها سرشار از ویتامین C و لیکوپن هستند که یک کاروتنوئید است. کاروتنوئید ها رنگ دانه هایی هستند که به وسیله گیاهان فراوری می شوند و به سبزی ها رنگ روشنی می دهند.

مروری بر شش کارآزمایی صورت گرفت که از مردم خواسته بودند تا محصولات گوجه فرنگی معادل یک تا یک و نیم گوجه فرنگی بزرگ یا یک تا یک و نیم فنجان آب گوجه فرنگی در روز برای حدود شش هفته مصرف نمایند.

محققان دریافتند افرادی که این کار را انجام می دهند سطح تری گلیسیرید خون (نوعی چربی در خون که خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد) و بعلاوه سطح کلسترول کل و کلسترول بد، در مقایسه با افرادی که گوجه فرنگی مصرف نمی نمایند کاهش یافته است. در این افراد بعلاوه سطح کلسترول خوب افزایش یافته بود.

مروری دیگر بر روی 11 مطالعه، تاثیر گوجه فرنگی و لیکوپن را بر فشار خون آنالیز کرد.

محققان دریافتند مصرف هرگونه فرآورده گوجه فرنگی منجر به کاهش شدید فشارخون سیستولیک (نخستین عددی که فشاری را که قلب با آن خون را پمپاژ می نماید اندازه می گیرد) می گردد. هرچند هیچ تأثیری بر فشار دیاستولیک (عدد دوم که فشار قلب هنگام شل شدن است) وجود نداشت.

در گروهی که فشارخون بالا داشتند، فشارخون سیستولیک و دیاستولیک پس از مصرف محصولات گوجه فرنگی در مقایسه با دارونما ها کاهش یافت.

مروری بر مطالعاتی که روی 260000 مرد انجام شد، نشان داد افرادی که بیشترین مصرف گوجه فرنگی پخته، سس گوجه فرنگی و غذا های حاوی گوجه فرنگی (معادل حدود یک فنجان در هفته) را داشتند، 15 تا 20 درصد کمتر از کسانی که کمترین اندازه مصرف گوجه فرنگی را داشتند در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات بودند.

منبع: فرارو

به "لطفا برای سلامتی خود هر هفته گوجه فرنگی بخورید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لطفا برای سلامتی خود هر هفته گوجه فرنگی بخورید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید