هشدار آژانس بین المللی انرژی در خصوص افزایش فراوری اوپک پلاس

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، آژانس بین المللی انرژی (IEA) اظهار داشت که دورنمای نفت به دلیل افت تقاضا در دوران کرونا شکننده مانده و برنامه اوپک پلاس برای افزایش فراوری از سال آینده، توازن بازارهای جهانی را در شرایط حساسی قرار می دهد.

هشدار آژانس بین المللی انرژی در خصوص افزایش فراوری اوپک پلاس

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه خود اعلام نمود این ریسک وجود دارد که احیای تقاضا به دلیل افزایش اخیر موارد ابتلا به کووید 19 در بسیاری از کشورها متوقف گردد. همزمان بازارها هم عرضه بیشتری در ژانویه دریافت خواهند کرد زیرا اوپک و متحدانش قرار است محدودیت عرضه ای که از ماه مه شروع نموده اند را تسهیل نمایند. هنگامی که شیرهای نفت این فراورینمایندگان باز گردد، بازار فضای محدودی برای جذب نفت بیشتر خواهد داشت.

تسریع افزایش ابتلا به ویروس کرونا باعث شده بسیاری در بازار این پرسش را مطرح نمایند که آیا اوپک و متحدانش از ژانویه فراوریشان را افزایش خواهند داد یا خیر. به گفته نمایندگان اوپک، فراورینمایندگان در داخل این گروه هم تردیدهایی دارند. با این حال، سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی روز سه شنبه گفت: فعلا برنامه اوپک پلاس افزایش فراوری طبق توافق اولیه است.

تقاضای جهانی برای نفت سال جاری به دلیل افت تقاضا در پی شیوع ویروس کرونا هشت درصد کاهش خواهد یافت. گروه اوپک پلاس برای جبران این شرایط کاهش فراوری چشمگیری را به اجرا گذاشته است.

طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی، اقدامات اوپک پلاس با تاثیری که در کاهش سطح ذخایر جهانی در سه ماهه سوم به میزان 900 هزار بشکه در روز داشت، تا حدودی موفقیت آمیز بوده است. با این حال این آژانس انتظار دارد فرایند کاهش سطح ذخایر در نیمه اول سال 2021 به میزان قابل توجهی آهسته گردد.

اوپک پلاس که کاهش فراوری خود را از اول اوت از 9.7 میلیون بشکه در روز به 7.7 میلیون بشکه در روز تسهیل کرد، اکنون میخواهد در ژانویه سال 2021 حدود 1.9 میلیون بشکه در روز به فراوریش اضافه کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، آژانس بین المللی انرژی اعلام نمود در صورت افزایش عرضه نفت، فرایند کاهش سطح ذخایر آهسته خواهد شد و ضعیف شدن قیمتها در بازار معاملات فیزیکی که در آن نفت واقعی خرید و فروش می گردد، نشان می دهد اگر تقاضا کاهش بیشتری پیدا کند یا عرضه افزایش پیدا کند، توازن عرضه و تقاضا به راحتی بهم خواهد خورد.

بازگشت نفت لیبی به بازار پس از توافق اخیر میان گروههای رقیب در این کشور، اوضاع را پیچیده تر نموده است. آژانس بین المللی انرژی انتظار دارد فراوری نفت این کشور که از مشارکت در توافق کاهش فراوری معاف است، از 140 هزار بشکه در روز در سپتامبر به 700 هزار بشکه در روز در دسامبر افزایش پیدا کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هشدار آژانس بین المللی انرژی در خصوص افزایش فراوری اوپک پلاس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار آژانس بین المللی انرژی در خصوص افزایش فراوری اوپک پلاس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید