پرفروش ترین بازی های هفته گذشته؛ بلک فرایدی ماریو را به صدر کشاند

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، بازی Mario Kart 8: Deluxe در هفته سپری شده پرفروش ترین بازی فیزیکی در بازار انگلستان بوده است. اگرچه ماریو کارت 8: دیلاکس همواره فروش بسیار خوبی را تجربه نموده اما یکی از دلایل اصلی فروش بالای آن در هفته گذشته مصادف شدن با آدینه سیاه (بلک فرایدی) بوده است که در آن طبق انتظار کنسول نینتندو سوییچ و آثارش بسیار مورد توجه قرار گرفتند.

پرفروش ترین بازی های هفته گذشته؛ بلک فرایدی ماریو را به صدر کشاند

این بازی انحصاری سوییچ که بیش از 2 میلیون نسخه از آن در انگلستان فروش رفته است، در این هفته با 567 درصد افزایش فروش نسبت به هفته قبل و با 6 پله صعود در رتبه اول پرفروش ترین بازی های فیزیکی انگلستان قرار گرفته است. در آدینه سیاه یک باندل ویژه مخصوص ماریو کارت برای کنسول نینتندو سوییچ تدارک دیده شده بود که نقش مهمی در این آمار ایفا نموده است.

بازی Pokémon Brilliant Diamond که در هفته قبل مکان نخست جدول را تصاحب نموده بود، با سقوط 5 رتبه ای به مکان ششم رفته است. این بازی چیزی حدود 57 درصد کاهش فروش نسبت به هفته قبل را تجربه نموده است. همتای آن یعنی بازی Pokémon Shining Pearl، پس از افت 58 درصدی فروش، از مکان دوم جدول به مکان یازدهم سقوط نموده است. با این حال، اگر فروش هر دو بازی با هم ترکیب می شدند، مجموع فروش آن ها در هفته سپری شده در رتبه سوم جدول قرار می گرفت.

مثل همواره باید به این نکته اشاره نمود که آمار گفته شده فقط مربوط به فروش فیزیکی بازی ها بوده و آمار فروش دیجیتالی آثار مختلف هنوز محاسبه نشده است.

در حالی که هفته آدینه سیاه می گذرد، از نظر استانداردها فروش فیزیکی بازی ها نسبتا ضعیف بوده است. فروش فیزیکی بازی ها در آدینه سیاه امسال در انگلستان نسبت به سال 2020 حدود 10 درصد کاهش داشته است. این یعنی تقریبا 100 هزار بازی کمتری در امسال در مقایسه با سال گذشته فروش رفته است. البته این کاهش فروش دلایل متعددی دارد که یکی از بزرگ ترین آن ها تأثیر کرونا در صنعت است که منجر به تأخیر بسیاری از بازی ها شده است.

دومین بازی پرفروش در هفته آدینه سیاه، بازی فیفا 22 بوده که با افزایش 145 درصدی فروش روبرو شده است. پس از آن، فروش بازی ماینکرفت روی کنسول سوییچ برترین عملکرد را داشته و نسبت به هفته قبل خود 258 درصد افزایش را تجربه نموده است. رتبه چهارم هم در اختیار بازی کال آو دیوتی: ونگارد است. این بازی تقریبا به همان میزان هفته قبل فروش داشته است.

با مشاهده لیست کامل می توانیم به رشد فروش برخی از بازی های دیگر هم در جریان آدینه سیاه پی ببریم. بازی نگهبانان کهکشان با رشد 419 درصدی فروش از مکان دوازدهم لیست پرفروش ترین بازی ها به مکان پنجم صعود نموده است. جاست دنس 2022 هم با 133 درصد افزایش فروش به رتبه 7 انتقال پیدا نموده است. بازی انیمال کراسینگ: نیو هورایزن و فار کرای 6 هم به ترتیب با 94 و 49 درصد افزایش فروش در رتبه های هشتم و نهم جدول قرار گرفته اند.

دیگر بازی بزرگ هفته قبل (به غیر از پوکمون)، بازی بتلفیلد 2042 بود که در این هفته و پس از نارضایتی های فراوان هواداران نسبت به شرایط فنی بازی با کاهش 58 درصدی در فروش به رتبه دوازدهم جدول سقوط نموده است. بازی بزرگ این هفته هم Farming Simulator 22 بوده که توانسته در اولین هفته عرضه اش مکان سیزدهم جدول را تصاحب کند. بیشترین فروش فیزیکی بازی روی کنسول پلی استیشن 4 بوده که 37 درصد فروش را به خود اختصاص داده است. فروش بازی روی تمامی کنسول های ایکس باکس هم 34 درصد بوده است. علاوه بر آن پلی استیشن 5 و کامپیوترهای شخصی هم هرکدام از فروش فیزیکی این بازی 14 درصد سهم داشته اند.

بازی Metroid Dread که هفته گذشته خطر سقوط و خارج شدن از لیست 40 بازی پرفروش هفته را احساس می کرد، این هفته با افزایش 190 درصدی فروش به رتبه بیست و سوم صعود نموده است. دیگر بازی های هفته های اخیر هم عملکرد خوبی را داشته اند. بازی فورتزا هورایزن 5 با وجود سقوط به رتبه نوزدهم حدود 5 درصد نسبت به هفته قبل افزایش فروش داشته است. بازی Jurassic World: Evolution 2 هم به همین ترتیب با وجود سقوط به رتبه سی و چهارم حدود 10 درصد افزایش فروش داشته است. بازی Mario Party Superstars با افزایش 105 درصدی فروش دوباره به لیست 10 بازی پرفروش این جدول بازگشته و مکان دهم را تصاحب نموده است.

در پایین می توانید 10 بازی پرفروش هفته منتهی به 27 نوامبر را مشاهده کنید.

رتبه هفته قبلرتبه در این هفتهعنوان بازی ها
71Mario Kart 8: Deluxe
52FIFA 22
123Minecraft (نسخه نینتندو سوییچ)
144Call of Duty: Vanguard
175Marvels Guardians of the Galaxy
16Pokémon Brilliant Diamond
107Just Dance 2022
118Animal Crossing: New Horizons
89Far Cry 6 Pack
1310Mario Party Superstars

منبع: Gameindustry.biz

منبع: دیجیکالا مگ

به "پرفروش ترین بازی های هفته گذشته؛ بلک فرایدی ماریو را به صدر کشاند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرفروش ترین بازی های هفته گذشته؛ بلک فرایدی ماریو را به صدر کشاند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید