علائم بیماری های گوارشی که در دهان بروز می نمایند

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، امروزه، ما بیش از هر زمان دیگر از نقش مهم سلامت دستگاه گوارش در سلامت کلی بدن خود مطلع هستیم. این دستگاه با گوارش، متابولیسم، سیستم ایمنی بدن، و حتی مغز پیوند خورده است. یکی از ساده ترین روش ها برای تشخیص بعضی بیماری ها نیز ممکن است به وسیله دهان امکان پذیر باشد.

علائم بیماری های گوارشی که در دهان بروز می نمایند

دهان و روده پیوند نزدیکی با یکدیگر دارند. سلامت دهان می تواند تاثیر مستقیم بر سلامت روده داشته باشد و بالعکس. مسائل سلامت دهان می توانند با ضعف در گوارش و واکنش سیستم ایمنی مرتبط باشد.

نخستین نشانه های بیماری های گوارشی نیز ممکن است در دهان پدیدار شوند. بیماری های التهابی روده مانند بیماری کرون و کولیت زخمی همگی ممکن است موجب بروز نشانه هایی در دهان شوند.

خونریزی لثه ها

درمان بیماری های مزمن گوارشی می تواند بسیار سخت باشد. روده ها در میانه دستگاه گوارش قرار دارند که پیچیده ترین بخش از این دستگاه است. پیوند دهان-بدن می تواند به تشخیص مسائلی که در روده اتفاق افتاده اند، پیش از این که به یک بیماری طولانی مدت تبدیل شوند، یاری کند.

جینجیویت یا خونریزی لثه ممکن است یکی از نخستین نشانه های التهاب در دهان باشد. اساسا، خونریزی لثه ها نشانه ای از وجود ناآرامی در دستگاه گوارش است.

ارتباط با نقش روده در کنترل سیستم ایمنی شروع می گردد. زمانی که سیستم ایمنی بیش از حد فعال یا ملتهب است، واکنش بیش از حد به محیط اطراف خود ارائه می نماید. خونریزی لثه ها یکی از نخستین نشانه های بیماری گوارشی بالقوه است. در ادامه با بعضی از این نشانه های دهانی و آنچه درباره سلامت دستگاه گوارش بیان می نمایند بیشتر آشنا می شویم.

ضایعات قرمز و صاف روی لثه ها و درون گونه ها

این ضایعات دردناک می توانند نشانه ای از کمبود ویتامین B12 باشند. افرادی که به میزان کافی ویتامین B12 (تنها در محصولات حیوانی وجود دارد) مصرف نمی نمایند، می توانند با کمبود این ماده مغذی روبرو شوند. ناتوانی در جذب ویتامین B12 نیز می تواند دلیل روبروه با کمبود باشد.

چندین بیماری می توانند توانایی بدن برای جذب ویتامین B12 را کاهش دهند که از آن جمله می توان به گاستریت آتروفیک، کم خونی کشنده، بیماری سلیاک و بیماری کرون اشاره نمود.

عمل های جراحی مرتبط با دستگاه گوارش نیز می توانند توانایی بدن برای جذب ویتامین B12 را کاهش دهند.

کاندیدا دهانی

عفونت کاندیدا یکی از نشانه های بی تعادلی در سیستم ایمنی است. بروز این شرایط در در دهان ممکن است نشانه ای از کمبود روی به واسطه عملکرد ضعیف گوارش باشد. همچنین، کاندیدا دهانی می تواند با شرایطی که موجب بی تعادلی در جمعیت باکتریایی روده می شوند، مرتبط باشد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- استفاده از آنتی بیوتیک ها

- مصرف بیش از حد شکر و محصولات حاوی شکر

- بارداری

- دیابت شیرین

- سرکوب سیستم ایمنی

- زبان قرمز یا متورم

این به طور معمول نشانه ای از بی تعادلی سیستم ایمنی در دستگاه گوارش است.

کمبود اسید فولیک و دیگر ویتامین های B نیز می تواند موجب تورم زبان گردد.

زخم های دهان یا زخم های آفتی

زخم های دهان و لثه های قرمز و ملتهب می توانند به مسائل گوارشی اشاره داشته باشند. آنها به دلیل بی تعادلی سیستم ایمنی در روده رخ می دهند.

ضایعات پر از چرک سفید

این ضایعات در دهان مشابه ضایعاتی هستند که در بیماری کرون در روده عظیم دیده می شوند.

سندرم سوزش دهان

همان گونه که از نام آن تعیین است، این شرایط شامل احساس سوزش در دهان می گردد. همچنین، فرد ممکن است از دست دادن چشایی، خشکی دهان و التهاب دهان را تجربه کند. این می تواند نشان دهنده سطوح کم مواد معدنی و ویتامین باشد.

با این وجود، سندرم سوزش دهان ممکن است یکی از عوارض جانبی مصرف بعضی داروها مانند داروهای ضد افسردگی باشد.

بیماری های خودایمنی

واکنش خودایمنی در دستگاه گوارش شروع می گردد. با این وجود، شرایط خودایمنی خاص می توانند در دهان ظاهر شوند. این نشانه های دهانی ممکن است به تشخیص بهتر شرایط یاری نمایند. بیماری های خودایمنی می توانند به واسطه تغییرات در میکروبیوم روده، جمیعت باکتری هایی که در دستگاه گوراش حضور دارند، شکل بگیرند.

لیکن پلان

یک راش پوستی عودنماینده مزمن که به واسطه التهاب پوست و غشاهای مخاطی شکل می گیرد. این راش به شکل توده هایی کوچک با رویه مسطح و چند ضلعی است که می توانند به پلاک های سخت و پوسته پوسته روی پوست تبدیل شوند.

همچنین، ممکن است یک راش در پوشش مخاطی دهان یا واژن شکل بگیرد. این به شکل ضایعه ای سفید و تور مانند روی قسمت داخلی گونه ها و لثه ها شکل می گیرد. این شرایط ممکن است همراه با راش های پوستی یا احساس سوزش در دهان باشد.

پمفیگوس

پمفیگوس دهانی (بیشتر وولگاریس) گروهی از اختلالات پوستی هستند که می توانند موجب بروز تاول و زخم روی پوست یا غشاهای مخاطی مانند هان شوند. پادتن های خودایمنی سلول های پوست را هدف قرار داده و موجب تخریب و بروز تاول می شوند. غشا مخاطی دهان نیز ممکن است قرمز، ملتهب و زخمی به نظر برسد. پمفیگوس دهانی اغلب با ضایعات پوستی همراه است.

بیماری سلیاک

بیماری سلیاک به واسطه یک واکنش خودایمنی به گلوتن شکل می گیرد. این می تواند موجب بروز زخم هایی در دهان و همچنین اختلال در آرایش و شکل گیری دندان گردد. بر همین اساس، مینای دندان تغییر رنگ داده یا ضعیف شکل می گیرد. دندان ها ممکن است قهوه ای و زبر همراه با نواقصی باشند که می تواند خطر پوسیدگی دندان را افزایش دهد.

آرتریت روماتوئید

یک بیماری خودایمنی مزمن که موجب احساس درد، تورم و سفتی در مفاصل می گردد. پروتئین های التهابی در آرتریت روماتوئید و بیماری لثه مشابه هستند. اگر به آرتریت روماتوئید مبتلا هستید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری لثه نیز قرار داشته باشید.

بیماری سیوگرن

سندرم سیوگرن یک واکنش خودایمنی به سلول های مخاطی است. این شرایط به تجزیه غدد بزاقی منجر شده و جریان بزاق را کاهش می دهد. این می تواند موجب خشکی دهان، افزایش خطر پوسیدگی دندان و از دست دادن دندان گردد. همچنین، سندرم سیوگرن موجب خشکی چشم، راش های پوستی، مفصل درد و بی حسی یا گزگز در اندام های انتهایی می گردد.

شرایط متابولیک و افزایش وزن

دیابت نوع 2: تنظیم ضعیف قند خون توانایی بهبود شرایط دهان را کاهش می دهد. افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری لثه قرار دارند. این شرایط ممکن است خود را در مراحل اولیه با خونریزی و التهاب لثه ها نشان دهد. دیابت نوع 2 و بیماری لثه با خطر بیشتر حمله قلبی پیوند خورده اند.

چاقی: چاقی با التهاب پیوند خورده است که به نظر می رسد بیماری لثه را تشدید می نماید. در شرایطی که هیچ پیوند علت و معلولی تعیین نشده است، افزایش وزن می تواند بر سلامت دهان تاثیرگذار باشد.

منبع: همگردی

به "علائم بیماری های گوارشی که در دهان بروز می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم بیماری های گوارشی که در دهان بروز می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید